Davetiye Modeli Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Davetiye Modeli Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Davetiye Modeli Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Davetiye modeli, nasıl bir tören yapılacağı hakkında bilgiler içerir. Tören tarzını en iyi şekilde yansıtacak davetiye seçimin önemi çok büyüktür. Aynı anda yüzlerce model arasından seçim yapmak zorunda kalan düğün sahipleri, kişisel zevklerini ön planda tutarak en doğru kararı vereceklerinden emin olmalıdır.

Tasarım ve Modelin Mekanla Uyumu

Çiftlerin ya da anne & babanın aynı davetiye üzerinde mutabık kalması doğru bir seçim yapma aşamasında en belirleyici kriterdir. Davetlilerin törene çağrıldığı davetiyelerin tasarım ve modelinin mekanla uyumu karar aşamasında dikkat edilmesi gereken ilk konudur.

Davetiye tasarımı; seçim aşamasında ilk olarak kişisel zevkler ve bütçe ön plana çıkar. Göz zevkine hitap ettiği kadar da törenin yapılacağı mekanla ve belirlenen temayla uyumlu olan modeller, düğünüm değerini artıracak ilk materyal olarak düşünülebilir. Tasarımla ilgili son kararın verilmesinden önce;

* Düğün mekânı

* Düğünün yapılacağı mevsim ve

* Düğün temasının yeniden gözden geçirilmesinde fayda vardır.

Sade ve ağır tasarımların mutlaka kaliteli ve kalın dokulu bir kâğıt üzerine basılması gerekir. Kır düğünlerinde tercih edilecek renkli davetiye modelleri ise davetliler için de pusula niteliği taşıyacaktır.

Davetiye metni; davetiye kâğıdı ve zarfı seçildiği an işinizin bittiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Metin tasarımı ve verilmesi gereken bilgilerin eksiksiz olarak yazıya dökülmesi en az davetiye seçimi adar önemlidir. Metnin hangi renk ve fontla kâğıda aktarılacağı ise başlı başına bir konudur. Yazıların net bir şekilde okunabilmesi için italik yazılardan kaçınılması önemlidir. Gelin ve damadın ya da anne ve babanın isimleri değişik renklerde kaleme alınabilir. Düğünde birden fazla detayın olması halinde davetiye üzerine minik bir not kâğıdı iliştirilebilir.

Çok hareketli tasarımlarda metin için ayrılan alanın küçük olabileceği göz ardı edilmemelidir. Romantik bir şiirin dizeleri ya da esprili söylemler davetiyenin tarzının net bir şekilde ortaya çıkmasını sağlar. Davetiyenin hangi boyda olacağı önceden düşünülmeli ve örnekler daha sonra incelenmelidir. Bu aşamada popüler tercihler arasında yer alan online davetiye hizmetlerinden yararlanmak en akıllı hareket olacaktır.

Tören detayları; değer verilen kişilerin bu özel güne davet edilmesi için törenle ilgili her detayın davetiye üzerine yazılması gerekir. Düğün yerinden saatine, kıyafet detayından çiçek gönderimine kadar misafirleri ilgilendiren her bilginin davetiye üzerinde yer alması önemlidir.

Davetiye adedi; davetli listesi yapılırken her ailenin bir kişi olarak hesaplanması gerekir. Hatalı yazım ve benzeri sebeplerden ötürü belirlenen sayıdan daha fazla sipariş verilerek bu risk ortadan kaldırılabilir.

Zarf ve kaligrafi; davetiyede şıklığın vazgeçilmez parçası zarfın kullanımıdır. Kaligrafi için uygun kâğıt seçimi yapılmalı ve zamanlama da hazırlıklar göz önünde tutularak yapılmalıdır.

Zamanlama; davetiyelerin düğün tarihinden en az 1,5 ay önce teslim edilmesi gerekir. Yaz törenlerinde bu tarih 2 aya kadar uzatılabilir. 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.